A Cloud-a-Day Keeps the Conflict Away!

Když se doma hromadí věci

06.10.2010 14:16

Obtěžuje vás, že se vám doma hromadí věci? Je pro vás stále obtížnější udržet doma pořádek? Nebo se tento problém týká někoho ve vašem okolí? Přemýšlíte, co s tím?

Jedna žena byla dotázána, jak by se cítila, kdyby přišla o všechen svůj majetek. Překvapivě se vyjádřila: „Při myšlence, že bych měla o všechno přijít, jsem nejvíce ze všeho pociťovala úlevu — byla bych zbavena všeho toho nepořádku a nemusela bych se věcmi úzkostlivě přebírat a některých se vzdát.“
Téma, které zkoumáme, obsahuje některé vnitřní konflikty, které mohou být pro danou osobu bolestivé a které mohou přerůst až do patologických rozměrů.
Vymkne-li se hromadění věcí kontrole, může vést i k vnějším konfliktům, např. s jinými rodinnými příslušníky nebo se sousedy.

 

Jak to celé vzniká?

Znázorníme-li celý problém jako proces, hned vidíme dvě základní oblasti:
1. Jak nakládáme s věcmi, které už máme doma.
2. Věci, které si domů přinášíme.


Mám to vyhodit?

Máme něco, co nepotřebujeme, ale z různých důvodů se této věci nechceme zbavit.

Jak si odůvodňujeme, proč nějakou věc nechceme vyhodit? 

  • Možnost upotřebení v budoucnosti. ("Raději si to nechám, mohlo by se to ještě hodit.")

  • Citová vazba. ("To mám po babičce.")

  • Případná hodnota. ("Jednou to možná bude mít cenu.")

  • Malé opotřebení nebo poškození. ("Je to ještě škoda vyhodit.")

 

Uvedené důvody jsou současně předpoklady v rámci vnitřního konfliktu "nechat si x vyhodit". Síla metody "MRAK" spočívá právě v odhalování nesprávných předpokladů. Až tedy budete zase někdy držet nějakou věc v ruce a napadne vás některý z výše uvedených důvodů (nebo nějaký jiný), zeptejte se sami sebe:

Je to skutečný důvod, nebo si to jen namlouvám, protože tu věc prostě chci mít dál?

 

Mám si to koupit? Mám to přinést domů?

Základní příčina hromadění věcí doma však je, že tyto věci přineseme domů. Většinou je koupíme, ale někdy také dostaneme, či najdeme. O věci, kterou nemáme, nemůžeme přemýšlet, zda si ji nechat nebo ji vyhodit.

Mnoho lidí dilema "přinést x nepřinést" něco domů prožívá daleko méně bolestněji, než dilema "nechat si x vyhodit" - mnozí si ho ani neuvědomují. Prostě si danou věc koupí a přinesou si ji domů. Problém si uvědomí většinou až tehdy, když se mají stěhovat, nebo když jim nepořádek začne přerůstat přes hlavu. Proč tomu tak je? Zkuste na to přijít sami.
 

Rozeznávat příčiny od následků 

Celý problém lze znázornit takto:


 

Pro úspěšné řešení problémů je třeba rozlišovat mezi příčinami a následky.

Kdo to nedělá, je podobný pohádkovému hrdinovi, který bojuje s desetihlavou saní. Když usekne jednu hlavu, naroste místo ní jiná. Saň lze zabít jen tehdy, je-li zasažena do srdce, které má na rozdíl od hlav jen jedno.

 

Dilema "přinést domů x nenosit domů" je daleko důležitější než dilema "nechat si x vyhodit", protože se soustřeďuje na skutečnou příčinu problému.

Většího úspěchu při zvládání problému s hromaděním věcí lze tedy dosáhnout, když se soustředíme na druhé dilema, týkající se toho, co domů přinášíme.

Diskuse: Když se doma hromadí věci

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

Kontakt

A Cloud-a-Day